Dlaczego miód jest zdrowy i czy warto go jeść? Miód jako naturalny antybiotyk.

Dlaczego miód jest zdrowy i czy warto go jeść? Miód jako naturalny antybiotyk.

Właściwości prozdrowotne miodu znane były już w starożytności. Od wieków miód stosowany był w lecznictwie i kosmetologii, a obecnie każda domowa spiżarka powinna być zaopatrzona w ten wyjątkowy specyfik. Zastanawiasz się dlaczego właściwie miód jest zdrowy? Czy to prawda, że miód działa jak naturalny antybiotyk? Jakie składniki decydują o jego wyjątkowych właściwościach? Ile kalorii ma miód? Wszystkiego dowiesz się z tego artykułu!

Naturalny miód wytwarzany jest przez pszczoły. Powstaje z nektaru roślin lub spadzi, a jego smak, zapach i kolor, zależą od rodzaju kwiatów, krzewów bądź drzew, z jakich pszczoły zbierały nektar, spadź lub pyłek kwiatowy. Dziś jednak omówimy sobie głównie właściwości prozdrowotne miodu i odpowiemy na pytanie czemu warto go spożywać.

Miód zawiera głównie proste cukry (glokozę i fruktozę), białka, kwasy organiczne, olejki eteryczne, enzymy, makro- i mikro elementy, witaminy, naturalne barwniki oraz związki polifenolowe. Znajdziemy w nim zatem składniki o właściwościach antyoksydacyjnych, antybakteryjnych i odżywczych, które decydują o naturalnych właściwościach leczniczych miodu.

Do łagodzenia objawów grypy, infekcji i przeziębień stosowane są miody o dużym stężeniu składników o właściwościach antybakteryjnych i antyoksydacyjnych. Działanie bakteriobójcze miodu zawdzięczamy enzymom pochodzącym z gruczołów ślinowych pszczół. Z tego powodu bardzo ważne jest upewnienie się, że miód który kupujesz jest w 100% naturalny i pochodzi z zaufanego źródła. Miody syntetyczne są bowiem pozbawione cennych dla zdrowia składników.

 Ze względu na właściwości wyróżnić należy miód lipowy i spadziowy, których skład wzorowo odpowiada na zapotrzebowanie osłabionego organizmu. Miód akacjowy z kolei doskonale sprawdza się w łagodzeniu bólu gardła oraz chrypki.

W miodzie znajdziemy cenne minerały takie jak m.in wapń, potas, fosfor, magnez, sód a w mniejszej ilości jod, miedź, magnez mangan. Z witamin najwięcej jest w miodzie witaminy C oraz witamin z grupy B (tiamina – B1, ryboflawina – B2, niacyna – PP, B6).

Jak podają naukowcy Uniwersytetu Oksfordzkiego, w przypadku niektórych schorzeń, miód jest znacznie skuteczniejszy niż preparaty dostępne w aptece. Nie bez powodu miód znany jest jako „naturalny antybiotyk” przynoszący ogromną ulgę przy infekcjach. Miód może zadziałać skuteczniej od farmaceutyków w przypadku kaszlu, chrypki czy typowego przeziębienia. Eksperci z British Medical Journal, na podstawie badań klinicznych potwierdzili, że w przypadku infekcji górnych dróg oddechowych, miód jest bezpieczną, tanią i łatwo dostępną alternatywą dla antybiotyków, które obecnie masowo przepisywane są przez lekarzy. Miód doskonale radzi sobie z bolącym gardłem i chrypką dzięki swojej wyjątkowej, łagodzącej konsystencji i składowi. Co więcej, po przebadaniu ponad 1,7 tys. pacjentów stwierdzono, że stosowanie miodu skraca chorobę średnio o 2 dni, co jest fantastyczną wiadomością dla wszystkich osób, które cenią sobie bezpieczne i naturalne metody leczenia.

I na koniec: ważna informacja dla osób odchudzających się!
Cukier zawarty w miodzie jest łatwo przyswajalny, nie fermentuje w przewodzie pokarmowym i wchłania się w ciągu około 15 minut. Sto gram miodu to w przybliżeniu 320 kcal, a dla porównania sto gram cukru ma już 400 kcal. Ze względu na dużą słodkość miodu, zwykle stosujemy go mniej niż z cukru w celu osłodzenia posiłku lub napoju. Z tego powodu warto rozważyć stosowanie miodu jako zamiennik cukru.

Uwaga: miodu nie należy dodawać do wrzątku! Napoje, do których dodajemy miód powinny być najpierw przestudzone. Najlepiej żeby ciecz nie przekraczała 40°C.

 

Źródło:  Oxford University's Medical School/ BMJ Journal